HIKMICRO Stellar 3.0 SX60LS3.0 LRF Thermal Scope Black
Product Code: HM-SX60LS3.0
Product Code: HM-SX60LS3.0
Available for preorder
The HIKMICRO Stellar 3.0 SX60LS Thermal Rifle Scope with LRF combines advanced 50Hz imaging technology with long-range precision to give hunters a decisive edge. Its 1280×1024-pixel thermal sensor with <15 mK NETD sensitivity and Image Pro 3.0 processing reveals exceptional detail in all weather conditions, making it easy to identify quarry and distinguish fine features such as body outlines and behavioural traits. The 60 mm F1.0 objective lens and 2.5x base magnification deliver a wide 25.6 m @ 100 m field of view while extending detection range to 3,100 metres.
Image Pro 3.0 technology automatically enhances targets against their surroundings, while the built-in 1,000 m lens-integrated Laser Rangefinder delivers precise distance readings. Combined with optimised ballistic calculation, the SX60LS ensures pinpoint shooting at any range. A large 1.03” OLED display with 2560×2560 resolution offers a cinema-like view, while its high-shock-resistant magnesium alloy housing provides IP67-level weather protection and recoil resistance up to 1,000 g/0.4 ms, making it a trusted companion in any hunting environment.
See Product Description
Stock Alert
Please alert me via email when this product is back in stock.
  • Image Sensor: VOx Uncooled Focal Plane Arrays
  • Max. Resolution: 1280×1024
  • Frame Rate: 50Hz
  • Pixel Interval: 12 μm
  • Response Waveband: 8 μm to 14 μm
  • NETD: <15 mK (@25°C), F#=1.0
  • Lens (Focal Length): 60mm, F1.0
  • Focus Mode: Focus Ring
  • Detection Range: 3100m
  • Min. Focusing Distance: 6m
  • Magnification: 2.5×–28.5× (supports 1× step continuous zooming)
  • Field of View (H × V), Degrees / m @100m: 14.6° × 11.7° / 25.6m × 20.5m
  • Record Video: On-board Video Recording
  • Audio Recording: Yes
  • Capture Snapshot: Yes
  • Recoil-Activation Recording: Yes
  • Storage: Built-in EMMC (64 GB)
  • PIP: Yes
  • Hotspot: Yes
  • Hot Track: Yes
  • Distance Measurement: Yes
  • Zeroing Profiles: 5
  • Freeze Zeroing: Yes
  • Max. Recoil: 1000g/0.4ms
  • Standby Mode: Yes
  • Ballistic Calculation: Yes
  • Local Album: Yes
  • Battery Operating Time6.5 hours continuous (@25°C, LRF on)
  • Type-C Power Supply: 5 V DC / 2 A, USB Type-C, Supports QC3.0
  • Mounting: Standard 30mm
  • Dimension: 452.6mm × 94.3mm × 78.9mm
  • Weight: 1150g
  • Working Temperature: -30 °C to 55 °C (-22 °F to 131 °F)
  • Protection Level: IP67
  • Center Height: 41mm
  • LRF Module in Lens: Yes
  • Wavelength: 905 nm
  • Safety Class for Laser: Class 1
  • Max. Measuring Range: 1000 m
  • Measurement Accuracy: ±1 m
  • Min. Measuring Range: 10 m
Delivery and Returns
Delivery
* UK mainland only excluding large and long items such as fishing rods.
** Orders placed before 1500 Hrs on weekdays excluding bank holidays.
*** Orders placed before 1300 Hrs on weekdays excluding bank holidays.
****Exclusions apply such as RFD transfers.
*****Please provide details of which RFD you would like the order to be shipped to when ordering.
Returns
If it is deemed necessary to return an item for exchange or refund, please note the following:
Goods returned must be in original packaging, with labels still attached.
Notification of intention to return must be provided within 14 days of receipt.
Goods must be delivered to us within 14 days of return notification.
Goods must have accompanying copy receipt for return.
Returned goods must be in new condition, i.e. unused and unmarked with labels attached.
Costs incurred in returning items are your responsibility.
  • Max. Resolution: 1280×1024
  • Frame Rate: 50Hz
  • Pixel Interval: 12 μm
  • NETD: <15 mK (@25°C), F#=1.0
  • Focus Mode: Focus Ring
  • Detection Range: 3100m
  • Min. Focusing Distance: 6m
  • Audio Recording: Yes
  • Capture Snapshot: Yes
  • PIP: Yes
  • Hotspot: Yes
  • Hot Track: Yes
  • Distance Measurement: Yes
  • Zeroing Profiles: 5
  • Freeze Zeroing: Yes
  • Max. Recoil: 1000g/0.4ms
  • Standby Mode: Yes
  • Ballistic Calculation: Yes
  • Local Album: Yes
  • Mounting: Standard 30mm
  • Weight: 1150g
  • Protection Level: IP67
  • Center Height: 41mm